Na pátek 31. července 2009 chystá městská část Praha
2 jedinečnou akci, která poprvé v historii připomene historickou událost z roku
1419 známou jako První pražská defenestrace. Přesně 590 let poté, co rozvášněný
dav vedený Janem Želivským vyhodil konšele z oken Novoměstské radnice, se znovu
přeneseme do středověku. Napínavá podívaná s rekonstrukcí okamžiků, které stály
na počátku husitských válek, začíná v 17:00.
„Rekonstrukce První pražské defenestrace je především příležitostí jak strávit příjemný podvečer v duchu historických slavností a případně si i prohlédnout budovu Novoměstské radnice,“ říká Jitka Slavíková, vedoucí odboru kanceláře starostky a vnějších vztahů.
Na bývalém Dobytčím trhu vyroste před budovou Novoměstské radnice historické
tržiště se stylovým občerstvením. K ochutnání tu bude například čerstvý chléb z
pojízdné pece, vyrobené přesně podle Richentalovy kroniky z 15. století. Dobové
občerstvení nabídne i středověká krčma, kde bude k dostání pivo, medovina,
perníky a další lahůdky chutnající našim předkům i současníkům. Jako na
každém správném tržišti bude i tady hrát dobová kapela. Pro dětské diváky
připravují potulní kejklíři loutkové představení, které První pražskou
defenestraci zpracovává veselou formou.
Na 19:00 se chystá
podívaná, při níž tuhne krev v žilách. Rekonstrukce dobových událostí nás
přenese do roku 1419. Podobně jako tehdy přitáhne k Novoměstské radnici průvod
vedený Janem Želivským a bude požadovat propuštění vězněných stoupenců přijímání
podobojí. I tentokrát dojde k potyčce mezi přívrženci Želivského a konšely,
kteří metáním předmětů z oken radnice rozvášní průvod natolik, že dav vtrhne na
radnici a vyhází konšely z oken. Defenestrace z roku 1419 byla událostí krvavou.
Během její současné rekonstrukce 31. července 2009 nás však čeká především
napětí a dobrá zábava, při které uvidíte i odvážné skoky z oken radnice.
17.00 Dobová hudba
17.30 Jan Želilvský, přiblížení
událostí a programu odpoledne
17.45 Defenestrace, loutkové
představení
18.00 Vystoupení zástupců radnice Prahy 2
18.20
Dobová hudba
18.45 Defenestrace, loutkové představení
19.00 Průvod zastánců přijímání podobojí vedený Janem
Želivským
19.30 Rekonstrukce První pražské defenestrace, kaskadérské
skoky z oken radnice
20:00 Ukončení akce
31. července 2009 uplyne 590 let (a jeden den) od chvíle, kdy kazatel Jan Želivský s ostatními kališníky vyházel purkmistra, rychtáře a konšely z oken Novoměstské radnice. Tento čin se považuje za začátek husitských válek.
První pražská defenestrace proběhla 30. července 1419. Mistr Jan Hus byl už čtyři roky po smrti (1370-1415). Po plamenném kázání Jana Želivského (1380-1422) v kostele Panny Marie Sněžné směřuje rozzuřený dav k chrámu sv. Štěpána. Do kostela ho však nechtějí pustit, proto lidé vylamují dveře. Začíná se sloužit mše a účastníkům se podává nejen hostie představující tělo Páně, ale i víno symbolizující jeho krev. Přijímání "pod obojí" je totiž jedním ze základních pilířů stoupenců Mistra Jana Husa. Zatímco podle katolických dogmat se musí věřící spokojit pouze s hostií a právo přijímat víno má výhradně kněz, kališníci v tom nedělají rozdíl.
"Když se pak z toho procesí od sv. Štěpána vraceli, zastavili se u radnice a žádali purkmistra a konšely, aby byli propuštěni všichni vězňové, kteří byli zatčeni za to, že přijímají tělo a krev Pána Ježíše Krista pod obojí způsobou," píše se v knize Ze starých letopisů českých.
Konšelé v čele s purkmistrem Janem Podivínským se ale nechtěli podvolit. Podle výkladu kališníků kdosi z radnice hodil kámen na kněze nesoucího schránku s hostiemi a trpělivost kališníků přetekla. Účastníci procesí už neváhali ani minutu, vnikli na radnici a vzali právo do svých rukou. Dvanáct mužů včetně purkmistra a rychtářových pacholků vyhodili z oken a všechny bez milosti ubijí. Třináctého muže, kterého našli schovaného pod stolem v kuchyni, zamordují na místě. Smrt se prochází po pražských ulicích a válka mezi husity a katolíky je nevyhnutelná. Jak se píše ve starých letopisech: "...padl na nepřátele kalicha Páně veliký strach."
Je zajímavé, že donedávna se historici nedokázali shodnout, zda První pražská defenestrace byla předem připravená, nebo ne. Přitom podobný scénář se dal očekávat. V červenci byla situace v Praze tak vypjatá, že přerostla ve velmi ostré protesty. Přestože byl král Václav IV. (1361-1419) těžce nemocný, rozhodl se zasáhnout. Na Novoměstskou radnici dosadil nové konšely, kteří byli zaujatí proti husitům a zatkli a uvěznili několik účastníků pražských demonstrací. Netušili, že tím strhnou lavinu, která vyústí v První pražskou defenestraci (fenestra znamená latinsky okno) a následné husitské války, které ochromí české země na několik desítek let.
Zdroj: http://cs.wikipedia.org
http://www.rozhlas.cz/devitky/1419/_zprava/554080
